Optimizacija fotografija za blog
Fotografije zauzimaju najviše prostora na sajtu, i zato je važno optimizovati ih, da ga ne bi usporavale.
Ako je potrebno više od tri sekunde da se učita, posetioci brzo napuštaju taj sajt.
Da li vaš blog usporavaju slike možete proveriti na Google PageSpeed Insights, koji je jedan od brojnih alata za testiranje brzine.
Još jedan važan razlog je SEO (Search Engin Optimization), i svaka slika na sajtu treba da bude dobro optimizovana, da bi Google mogao da je prepozna, jer se tako povećava šansa da se stranica sa optimizovanom slikom nađe u vrhu pretrage, tj. na prvoj stranici. To je bitno, jer 70% poseta na sajtovima dolazi preko Google pretrage.
Kada se priča o optimizaciji slika za blog, pored spomenutih, važne su i ove stavke:
Dimenzije slike
Prvi korak u procesu optimizacije je definisanje dimenzije fotografije, i to se najbolje može uraditi na besplatnoj platformi canva, gde se lako može editovati svaka slika.
Na ovoj platformi izabrane fotografije se postavljaju u određene dimenzije, i moj predlog je 1200 X 628 px. To su dimenzije za Facebook oglas. Naravno, svako sam odlučuje o dimenzijama, kao i o formatu fotografije.
Ove dimenzije su preporuka, ali ne uvek i po svaku cenu.
Na primer, ako je neka slika kvadratnog oblika ili vertikalni pravougaonik, onda se ne treba stavljati u predloženi okvir 1200 x 628 nego se čuva u originalnoj dimenziji.
Format fotografije
Najčešće korišćeni formati su : JPG i PNG.
Slika u JPG formatu se lako kompresuje, a ne gubi kvalitet. JPG se korist za slike sa ljudima, stvarima, mestima.
PNG format se koristi za grafičke slike kao što su logotipi. Sa kompresovanjem veličine može doći do smanjenja kvaliteta slike.
JPG formati su generalno najbolja opcija za fotografije na web sajtu.
Kada preuzimate sliku napravljenu u Canvi, možete izabrati format. Ako imate tekst na slici, izaberite PNG, ako nemate, onda JPG.
Veličina fotografije
Kada je u pitanju veličina slike, važno je da se razlikuju dve stvari.
Dimenzija slike je u pikselima (1200 X 628 px).
Veličina slike je u kilobajtima (94 KB). To je prostor koji slika zauzima na sajtu.
Fotografija može biti i velikih dimenzija, ali ako je dobro kompresovana imaće malu veličinu. Ali ako nije kompresovana, može se desiti da slika malih dimenzija ima puno kilobajtova, i da zauzima puno prostora, što nije dobro za sajt.
Nakon editovanja fotografije, definisanja dimenzije i formata, preuzeta fotografija treba da se kompresuje, da bi zauzimala što manje mesta na sajtu.
Kompresovanje fotografije
Prema mom mišljenju najbolji besplatni online alat za kompresovanje je www.compressor.io
Praktičan i koristan program, zato što nudi dve opcije prilikom kompresovanja slika:
- Lossy – koja malo smanjuje slike; najbolja opcija za slike namenjene sajtovima
- Lossless – bez smanjenja kvaliteta slike i kompresuje samo JPG i PNG formate
Broj slika za kompresovanje nije ograničen. Što se tiče kvaliteta nakon kompresije, dobar je za JPG i PNG formate, a za slike sa tekstom je malo slabiji.
Postoji mnogo alata za kompresovanje slike. Evo nekoliko alternativnih predloga za kompresovanje, ukoliko želite probati i druge alate:
Nakon kompresovanja fotografije, treba urediti naslov koji treba da objasni šta se dešava na toj slici. Ime fotografije treba pisati malim slovima, između reči nema razmaka, i sve reči povezati srednjom crtom (-).
Na primer: canva-naslovna-stranica
Kada je ovo urađeno, sledeći korak je upload-ovanje na sajt.
Kako dodajemo sliku na sajt?
Sledeći korak je da se klikne na naziv slike u medijskoj biblioteci, da bi im se otvorila polja za unost naziva slike.
Nakon dodavanja slike istu treba urediti na samom sajtu u okviru sekcije Media Library, i tamo treba popuniti određena polja.
Dodavanje Alt teksta
Kako optimizovati sliku na samom blogu?
Svakoj slici treba dodati Title i Alt text.
Alt text (alternativni tekst) treba da opisuje sliku, tj sadržaj posta, objašnjava koja je njena tema, najbolje ključnim rečima.
Alternativni tekst je prilika da pretraživači nađu vaš blog pomoću slike, jer se Google oslanja na alternativni tekst da bi odredio šta je slika, jer On „vidi“ ono što je u HTML oznaci slike. Zato je važno da slike imaju naslov, Alt text, ključne reči u naslovu.
Koristite ključne reči u imenu/opisu slike. Između reči stavljajte crtice, i izbegavajte slova: č, ć, š, đ. Ime slike treba da opisuje sliku i sadrži neku ključnu reč koja je povezana za sadržajem blog posta na koji se slika odnosi.
Da zaključimo zašto je važna optimizacija fotografija na blogu
Danas živimo u vizuelnom svetu, i zbog bržeg učitavanja sajta, i boljeg korisničkog iskustva, bitno je optimizovati svaku sliku na sajtu.
Za svaku sliku koju dodajemo na wordpress sajt, isti je redosled koraka:
Prvo napravimo sliku na canva platformi, ili nekoj drugoj koju vi želite, gde određujemo dimenzije i format.
Drugi korak je da istu kompresujemo, da bi zauzimala što manje prostora.
Treći korak. Ubacujemo tu sliku u Medijsku biblioteku na sajtu
Četvrti korak. Kada otvorimo tu sliku upisujemo naziv i sadržaj – šta se nalazi na toj slici u određena tri polja, i sačuvamo te promene.
Peti korak. Konkretnu sliku dodajemo u blog tekst, i sa desne strane trebamo upisati naziv te slike u polje: title atribute.
Ovako se pravilno priprema i postavlja slika na wordpress sajt. Ima tu još detalja, i nekih malih međukoraka, ali ovo je ono najvažnije.
Ukoliko imate pitanja na ovu temu, slobodno pišite, rado ću pomoći, ukoliko znam odgovor. Ukoliko ne znam, znam koga ću pitati.